BLUE SPRINGS ATHLETIC ASSOCIATION

YOUTH BASKETBALL SCORES

Feb. 11 scores (unless otherwise noted)

SECOND GRADE BOYS

Tree Frogs 23, Timberwolves 14 — Tree Frogs: Clay Baker 13, Ross Baker 4, Keaton Gibb 2, Kai Van Dyke 2, Luke McCallahan 2; Timberwolves: Brayden Hern 6, Preston Hanlan 4, Isaiah Parton 3, Dylan Redding 1.

Warriors 22, Jaguars 17 — Warriors: Hudson Hughes 14, Hunter Napper 4, Daniel Lackley 4; Jaguars: Keenan Paulson 8, Nikolai King 3, Chase Hamilton 2, Aiden Barber 2, Dammien Geiger-Dorsey 2.

Cavaliers 13, Kings 11 — Cavaliers: Jaiden Mitchell 7, Ryder Johann 4, Preston 2; Kings: Jabron Jackson 9, Devin Jackson 2.

Royals 21, Tigers 14 — Royals: Caiden Goodwin-Vaughans 8, Kade Samudio-Harris 4, Kobe Baker 4, Noah Hicklin 3, Mason Shaver 2; Tigers: Jakobi Minter 5, Maverick Blake 4, Jackson Jones 4, Michael Todd 1. 

THIRD GRADE BOYS

Rust-Oleum Patriots 20, Sam’s Club Raptors 12 — Rust-Oleum Patriots: Luke Baker 8, Jett Wilckens 6, Jordan Platz 6; Sam’s Club Raptors: Andrew Kunzler 9, Ian Smith 2, Brock Lindsey 1. 

Cardinal Cake Co. Cardinals 22, Cornerstone Home Improvement Lightning 14 — Cardinal Cake Co. Cardinals: Jacob Erickson 5, Jackson Samuels 4, Jaden Richberg 4, Caleb Stine 4, Cade Stricklin 3, Tyler McMillin 2; Cornerstone Home Improvement Lightning: Aizak Miller 6, Chase Burandt 2, Luke Epperson 2, Dominick Matthies 2, Bryce Menzies 1, Braydon Snow 1. 

Archer Lawn & Landscaping Bulls 28, Rust-Oleum Destroyers 15 — Archer Lawn & Landscaping Bulls: Ben Archer 14, Robert Wharton 4, Kendrick Haines 4, Macklin Fuhr 2, Luke Jones 2, Max Hansen 2; Rust-Oleum Destroyers: Brody Conrow 6, Jesse Neiner 2, Christian Goodwin-Vaughns 2, Quin Zahner 2, Gavin Purto 2, Caine Nelson 1. 

The Splash Brothers 29, Belfonte Blast 16 — The Splash Brothers: Luis Tellado 8, Jackson Mayberry 5, Henry Tellado 4, Camden Ring 4, Jordan Irvin 2, Ryker Evans 2, Michael Richards 2; Belfonte Blast: Jackson Trueblood 8, Noah Blackwell 4, Caleb Bradley 2, Cadin Cavin 2.  

FIFTH GRADE BOYS

Sallee Development Panthers 30, Once Upon A Smile Kings 16 — Sallee Development Panthers: Braylon White 4, Gavin Hagan 1, Logan Epperson 5, Steven Wilson 20; Once Upon A Smile Kings: Jack Downey 3, Jonah Mecham 2, Hudson Tevis 2, Christopher White 7, Garrett McMillin 2.

UAW #31 Orioles 40, Bobcats 12 — UAW #31 Orioles: Moe Cicsneros 21, Tanner Howes 10, Joshua Wild 2, David Bazzle 5, Matthew Braden 2; Bobcats: Trenton Andrew Bell 5, Kaden Charlton 3, Jude Wild 4.

Master Drywall Remodeling LLC Yellowjackets 22, Collins Roofing Warriors 13 — Master Drywall Remodeling LLC Yellowjackets: Kameron Bonner 8, Peyton Woodrome 5, Anthony Traylor 5, Aiden Woodrome 4; Collins Roofing Warriors: Owen McCurren 4, Jude Young 2, Isaiah McPherson 3, Sam Epperson 4.

SIXTH GRADE BOYS

Command 26, Falcons 14 — Command: Ethan Bui 8, Caleb Creer 5, Brayden Henson 4, Tyler Fiala 3, Brenden Lear 3, Hayden Marriot 2, Jayden Owen 1; Falcons: Blake Ogle 3, Jack Messersmith 3, Cameron Thornton 2, Caden Montigo 2, Brady Mustain 2, Mason Dryer 2.

All Sport Screen Printing Jayhawks 27, Force 20 — Jayhawks: Ryan Haynes 16, Phoenix Lambirth 5, Dawson Long 4, Caleb Jackson 2; Force: Kentrell Shields 8, JJ Baker 6, Cody Habbin 2, Deonta Mitchem 2, Samuel Holmes 2.

Belfonte Bulls 40, Punishers 15 — Bulls: Jayse McCray 17, Cameron Osborn 9, Tyler Stuart 8, Dalton Plattner 2, Victor Stewart 2, Jake Trueblood 2; Punishers: Jonas McCanally 5, Michael Malone 4, Bresaus Coleman 4, Eli Torchio 2.

Cavs 28, Super Sonics 20 — Cavs: Dawson Wagner8, Bryce Alkire 7, Jaxon Carney 5, Luke Alkire 5, Josh Callanadro 3; Super Sonics: Sam Bigge 8, Jacob Green 4, Hank Blowers 4, Bobby Larkin 2, Derek Clardy 2.

SEVENTH/EIGHTH GRADE BOYS

Minsky's Storm 26, Quality Concepts Blue Devils 32 — Minskys Storm: Chris Langston 12, Perris Hinton 8, James Price 2, Andrew Waddell 2, Jake Norris 2; Quality Concepts Blue Devils: Carter Compton 8, Mason McCain 6, Jerret Nordike 6, Mathew Leffert 5, Ryan Adkisson 4, Devon Sawyer 2, Kade Compton 2, Zohntrell Pledger 2.

BSAA Spurs 26, State Farm Heat 34 — BSAA Spurs: Danny Blocker 10, Drake Sanders 6, Cameron Colson 4, Raef Townsend 4, Ethan Freiermuth 2; State Farm Heat Nathan England 10, Jared Slater 10, Chase Hubart 6, Kendall Williams 5, Skylar Lansangan 2, Sammy Klosner 2.

BSAA Kings 23, BSAA Express 19 — BSAA Kings: Riley Buress 8, Jordon Fields 7, Mickey Miller 2, Daniel Cheluget 2, Lucas Bell 2, Keandre Ingalls 2; BSAA Express: Sean Rutherford 10, Marcus Wright 5, Tyler Johnson 4.

State Farm Heat 19, Tom Durkins Bulldogs 15 — State Farm Heat: Vincent Vo 8, Dylan Patrick 4, Skylar Lansangan 2, Chase Hubbart 3, Kendall Williams 2; Tom Durkins Bulldogs: Elias Johnson 4, Jack Durkin 3, Alex Jackson 3, Kaiden Lordmack 2, Jaden Thomason 2, Deiton Meisherger 2.

BSAA Tigers 28, BSAA Rebels 26 — BSAA Tigers: Troy Fischer 10, Seth Kalthoff 4, Jack Brickhouse 4, Colin Garry 4, Anthony Bower 4, Alex Kochman 2; BSAA Rebels: Joseph Eaton 6, Peyton Schroer 5, Logan Jenkins 5, Aiden Ogrizovich 4, Quinn Van Wyk 4, Merrick Dunn 2.

 

SECOND/THIRD GRADE GIRLS

Dr. Chris Cornine Diakonos Counseling Breakers 12, Simply Events LLC Tigers 9 — Breakers: Mary Hoffman 8, Haley Cramer 4; Tigers: Brionna Shay 2, Lilliana Coit 3, Mackenzie Turney 4.

Thunder 16, Trail Boss Conversions, Inc. Jayhawks 15 — Thunder: Addison Williams 2, Ella Medlin 2, Harper Lisk 4, Ava Thurston 2, Jordan Wiggins 6; Jayhawks: Avery McCullough 2, Anna Hogan 2, Kenley Hooks 4, Desaraye Stone 7.

Prowlers 13, Dominators 5 — Prowlers: Abby Mae Whittle 6, Olivia Trout 4, Eva Vhrmacher 2, Irelynn McCall 1; Dominators: Keileen Burt 2, Mya Neal 1, Mya Brown 2.

FOURTH GRADE GIRLS

SoundBytes KC Blues 10, BSAA Lady Diamonds 7 — SoundBytes KC Blues: Abbie Kemp 2, Tatiyanna Manning 2, Myanna Smith 2, Alannah Hodges 6; BSAA Lady Diamonds: Lilly Jenkins 1, Akyla Loyd 1, Kiley Rinard 4, Keyona Bullock 1.

SoundBytes KC Blues 16, The UPS Store Wildcats 6 — SoundBytes KC Blues: Casey Acers 2, Tatiyana Manning 2, Myanna Smith 4, Jasmine Lee 8; The UPS Store Wildcats: Kaylee Ann Gruber 4, Carynah Stone 2.

Morgan Stanley Swishers 21, Central Plains Cement Blue Lightning 9 — Morgan Stanley Swishers: Ragin Corwin 4, Melissa Wild 2, Ella Ludwig 8, Diedra Pierce 7; Central Plains Cement: Zoey Ropp 1, Lucy Hurd 2, Addison Hutchinson 2, Ava Ferguson 4.

FIFTH GRADE GIRLS

Minsky’s Pizza Wildcats 20, Crosslin Plumbing Storm 10 — Minsky’s Pizza Wildcats: Emma Eagleson 6, Jaylie Giles 4, Caitlin Lagemann 4, Brooke Jackson 2, Jessica Hutchinson 2, Reghan Martinez 2; Crosslin Plumbing Storm; Kamryn Sariah 4, Brook Boehm 2, Adrianna Nunnley 2, Mia Golden 2.

Blue Springs Pediatrics Fillies 18, Tom Durkin Reroofing LadyHawks 2 — Blue Springs Pediatrics Fillies: Lillian Chronister 6, Emma Keats 2, Holly Whitebread 4, Trinity Wright 4, Gretchen Freeman 2; Tom Durkin Reroofing LadyHawks: Destiny Blanton 2.

Minsky’s Pizza Wildcats 16, USA Softball of Kansas City Bobcats 5 — Minsky’s Pizza Wildcats: Emma Eagleson 4, Jaylie Giles 4, Caitlin Lagemann 4, Brooke Jackson 4; USA Softball of Kansas City Bobcats: Addison Kahler 2, Audrey Nelson 2, Ariana Jackson 1.

GRADES 6-8 GIRLS

Jan. 28 scores

Celtics 18, Lady Rebels 14 — Celtics: Raelee Terry 8, Emily Miller 4, Trennedy Searcy-Blanton 2, Kayla Goodwin 2, Julia Davis 2; Lady Rebels: Brianna White 7, Elana Sanchez 4, Taylor Templeton 2, Melissa Burrows 1.

Blazers 7, All Climate Air 6 — Blazers: McKenna Ledgerwood 4, Olivia Lutgen 2, Kiersten Horn 1; All Climate Air: Alexis Maring 3, Ruthie Keats 2, Breanna Ross 1.

Digi Print 20, Sparks 11 — Digi Print: Ali Crocker 7, Malayna Heaton 6, Maya Tellado 3, Olivia Semler 2, Katelyn McLanahan 2; Sparks: Gabbi Inestroza 4, Maya Gray 2, Makerra Hughes 2, Sydney Acers 2, Madison Montgomery 1.

Feb. 4 scores

Digi Print 21, Celtics 6 — Digi Print: Malayna Heaton 9, Carly Lagemann 6, Ali Crocker 4, Maya Tellado 2; Celtics: Raelee Terry 4, Trennedy Searcy-Blanton 2.

All Climate Air 11, Lady Rebels 8 — All Climate Air: Ruthie Keats 7, Addison Enright 2, Chloe Fisher 2; Lady Rebels: Sidney Shrout 4, Taylor Templeton 2, Brianna White 2.

Sparks 14, Blazers 11 — Sparks: Gabbi Inestroza 6, Maya Gray 4, Sydney Acers 4; Blazers: Olivia Lutgen 4, McKenna Ledgerwood 2, Lilly Johns 2, Kiersten Horn 2, Anna Miller 1.

Feb. 11 scores

Blazers 17, Celtics 16 — Blazers: Anna Miller 7, Lexi Frederick 4, Abby Cooper 4, Delaney Davis 2; Celtics: Trennedy Searcy-Blanton 5, Raelee Terry 4, Sydney Lisner 2, Kayla Goodwin 2, Emily Miller 2, Julia Davis 1.

Digi Print 21, All Climate Air 9 – Digi Print: Malayna Heaton 13, Carly Lagemann 2, Ali Crocker 2, Katelyn McLanahan 2, Maya Tellado 2; All Climate Air: Breanna Ross 4, Ruthie Keats 3, Mercedes Chavez 2.

Sparks 20,  Lady Rebels 9 — Sparks: Maya Gray 6, Sydney Acers 6, Makerra Hughes 6, Gabbi Inestroza 2; Lady Rebels: Melissa Burrows 6, Elana Sanchez 3.

 

Note: Because of space limitations, only those who scored are listed. Names and scores are provided by BSAA division coordinators.